HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
24 Aralık 2020 Perşembe Saat: 21:49

TORUNOĞLU’NDAN SERT ELEŞTİRİ, ‘’ÇOK MU PARAMIZ VAR?’’

Medyadan sorumlu İYİ Parti Ünye İlçe Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Berkay Torunoğlu Fındık Fiyatındaki Manipilasyonlar ve Ünye Sahilinde bulunan beton kaldırımların sökülmesine basın açıklaması ile tepki gösterdi.
TORUNOĞLU’NDAN SERT ELEŞTİRİ, ‘’ÇOK MU PARAMIZ VAR?’’

İYİ Parti Ünye İlçe Binasında Basın mensupları ile bir araya gelen Berkay torunoğlu, hükümetin fındık fiyatına karşı tepkisiz kalmasını eleştirerek  fındık fiyatının dolar kuru üzerinden açıklandığını ve bu günkü karşılığının 24 tl nin üstünde olduğunu belirterek, ‘’fındığın fiyatının baskılanması ve hükümetin bu duruma sessiz kalması kabul edilemez’’ dedi.

İYİ Parti Ünye Basın sözcüsü Berkay Torunoğlu, yaptı ğı açıklama’da, ‘’Hepimizin malumu dünyada ve ülkemizde sosyal hayatımızı, iş yaşantımızı ve hepsinden daha önemlisi sağlığımızı tehdit eden Pandemi süreci şehrimizde endişe verici boyutlara ulaştı.

Hemşerilerimizin durumun ciddiyetini anladıklarını ve ilk zamanlara göre daha temkinli davranarak; hem kendi sağlıklarına hem de toplum sağlığına dikkat ettiklerini görüyoruz. Aksi takdirde Pandemi sürecinin daha fazla uzayarak; hem maddi hem de manevi kayıplarımızın artmasından endişe ediyoruz.

Bu süreç içinde bir çok insanımızı kaybettik maalesef. Kayıplarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyoruz.

Böyle zamanlar toplumun birliğinin ve beraberliğinin en kıymetli olduğu zamanlardır. Aslında devlet yapılanmasının da, hükümetlerinde var olmalarının nedeni bu tip afet zamanlarında paydaşlarının yanında olmaları ve onların yaralarını sarabilmeleridir. Bu gün görüyoruz ki maalesef toplumun büyük bir bölümü özellikle ekonomik açıdan bir girdabın içine girmiş ve kurtarıcısını bekler durumdadır.

İyi parti teşkilatı olarak yaptı ğımız esnaf gezilerinde; kobilerin ciddi bir darboğazın içine girdikleri, her kesimden esnafımızın ciddi bir borç yükü altında ezildiğini gördük.

Böyle bir dönemde;

Şehrimizin en büyük geçim kaynağı olan fındığın fiyatının baskılanması ve hükümetin bu duruma sessiz kalması kabul edilemez.

Hepimizin malumu findik fiyatı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 28 Temmuz günü açıklanmış ve fındık fiyatı 22 TL olarak belirlenmişti. Hatta o dönem rekolte tahminleri 650 bin ton açıklanarak fiyat baskılanmak istenmişti. Bir ihracat ürünü olan fındık fiyatı Dünya pazarında dolarla işlem görmekte olduğu için ogünün kuruyla yapılan hesaba göre fındık fiyatı aslında 3,18 dolar civarında açıklanmıştı.

Bu gün baktığımızda fındık rekoltesinin beklentilerin çok altında kaldığını görüyoruz. Kur farkından dolayı fındığın bugün işlem görmesi gereken rakam ise yaklaşık olarak 24,30 Tl civarıdır. Dünyanın hiçbir yerinde; dolarla işlem gören bir ürünün fiyatının kur artmış olmasına rağmen sabit kaldığı görülmemiştir. Ayrıca rekoltenin beklenilen seviyelerin altında kalarak arz-talep dengesini karşılamamasına rağmen, ürünün fiyatının baskılanması, hükümetin çok büyük bir eksikliğidir.

Değerli arkadaşlar;

Pandemi döneminde zaten büyük bir sıkıntı içinde olan vatandaşımızın, esnafımızın yalnız bırakılması anlayışla karşılanacak bir durum değilken, üreticinin alın terinin bu denli hiçe sayılması kabul edilemez.

Biliyorsunuz ki fındık ihracat kesintisi yapılan tek tarım ürünümüzdür.

Biz İYİ Parti Temsilcileri olarak zor zamanlar geçiren üreticimize, esnafımıza en azından bir nefes olması açısından zaten reel kurla bakıldığında 24 TL olan fındık fiyatının; rekolteden kaynaklanan payın ve ihracat kesintisinden doğan hakkında fiyata yansıtılarak Findık fiyatının 25 TL civarında revize edilmesini ve TMO nun da bu fiyatın garantörü olmasını bekliyoruz.

Bu bizim hakkımızdır.’’ dedi.

Torunoğlu fındık fiyatlarındaki düşü değerlendirdikten sonra, ünye sahilindeki kaldırım betonlarının sökülmesine tepki gösterek   ünye belediyesi ve büyükşehir belediyesini plansız ve programsız  çalıştığını belirtti.

Torunoğlu konu ile ilgili yaptı ğı açıklama’da ‘’Arkadaşlar; yıllar önce izlediğim bir haber de Hollywood’da kaldırımlar yenileniyor başlığı çok dikkatimi çekmişti. Öyle ya bizim ülkemizde yollar yapılır, su hattı için kazılır, elektrik hattı için kazılır, doğalgaz hattı için tekrar kazılır. Ancak Hollywood’daki kaldırımlar 50 yıl sonra yenileniyordu.

‘’Çok mu paramız var?’’

 Şimdi baktığınızda biz onlardan daha mı zenginiz? Çok mu paramız var? Bu plansızlık ve programsızlık maalesef ülkemize her sene milyarlarca lira kaybettiriyor.

Buna benzer bir durum da ne yazık ki burnumuzun dibinde sahilimizde meydana geldi. Sadece 7 yıl önce yapılan ve henüz servis ömrünü tamamlamamış olan baskı betonun sökülmesi çok büyük bir yönetim zafiyetidir.

16 yıldır Ünye Belediyesini yöneten ve son 6 yıldır Büyükşehir Belediyesini yöneten iktidar partisinin plansız programsız günübirlik yatırım anlayışı kabul edilemez. 

Özellikle böyle bir dönemde, kaynakların yanlış kullanılmasından dolayı bu millete özür borçlu olduklarını düşünüyoruz.’’ İfadelerini kullandı.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız