HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
27 Aralık 2020 Pazar Saat: 11:53

BAŞKAN KAYA “İÇİŞLERİ BAKANINA OLAĞANÜSTÜ YETKİLER VERENYASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Meclis komisyonlarında onaylanan “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi"ne tepkiler artıyor.
BAŞKAN KAYA  “İÇİŞLERİ BAKANINA OLAĞANÜSTÜ YETKİLER VERENYASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Meclis Komsyonundan geçen kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğini belirten, Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, Meclis komisyonundan geçen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi"ne tepki göstererek, “Derneklere kayyım atama yetkisi ile demokratik haklar yok edilmek istenmektedir.” dedi.

Başkan Yusuf Kaya konu ile ilgili yayınladığı basın açıklamasın’da, “Meclis gündemine gelen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi" İçişleri Bakanına yasa teklifinin adıyla bir ilişkisi olmayan yeni yetkiler veriyor. Yasa teklifi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla ilişkilendirerek; terörizm finansmanı ve kara para aklama suçları ile mücadelede uluslararası standardı yakalama olarak gerekçelendiriliyor. İçeriğine baktığımızda ise muhalif kesimlere uygulanacak baskılarını ve hukuk dışı uygulamalarını sürdürmek üzere yeni yollar açacak bir düzenleme olduğu anlaşılıyor. “ dedi.

Yeni bir baskı aracı

Altın ordu İlçe Başkanı Kaya taslağın yeni bir baskı aracı olarak kullanılacağını belirterek, “Bugüne kadar, hukuksuz KHK’larla binlerce kişinin işinden edildiğine, yetmedi açlığa mahkûm edildiğine, yüzlerce muhalif gazete, dergi, televizyon gibi basın-yayın araçlarının, dernek ve vakfın kapatıldığına, grevlerin yasaklandığına, binlerce insanın hukuk dışı yargılandığına, tutuklandı ğına, 15 Temmuz’un muhaliflerin susturulması için nasıl lütuf olarak değerlendirildiğine tanık olduk, olmaktayız. Muhalif siyasetçilerin, milletvekili ve belediye başkanları dâhil seçilmişlerin, gazetecilerin, mücadeleci sendikacıların hukuk dışı yargılanmaları, iktidarın nasıl bir siyasi kinle ve öç alma refleksiyle hareket ettiğinin göstergesi olmuştur. İşine gelmeyen AİHM ve AYM kararlarının tanınmaması, uygulanmaması ise son örneklerdendir.

İktidarın bugüne kadarki uygulamaları çok açıktır; siyasi muhalifler, iktidarın politikasına ortak olmayanlar, eleştirenler, yaptı kları haber ler beğenilmeyenlerin mesnetsiz suçlanmaları, hukuk dışı yargılanmaları olmuştur. Şimdi de İçişleri Bakanına verilecek bu yeni yetkilerin benzer şekilde kullanılacağından hiç kuşku yoktur. Bu düzenlemeyle faşist bir siyasi rejim inşasına yeni bir tuğla daha konulmaktadır. Baskı rejiminin yetkilerini artırmaktan başka bir amacı yoktur. Bugün ihtiyaç tek adam yönetimine ve onun yönetim organlarına yeni yetkiler değildir. Tam tersine demokratik hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, gerçek anlamda halk iradesinin egemen olduğu bir siyasal rejimdir ve bunun gerçekleşmesi için mücadele kararlılıkla sürecektir.” dedi.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız