HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
17 Ocak 2021 Pazar Saat: 13:45

EMEP: “BETONA DEĞİL, ÜRETİME YATIRIM YAPILALI”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Resmi Gazete’de yayımlanan yatırım projelerin değerlendirerek, “Betona yarım öne çıkarıldı.” dedi.
EMEP: “BETONA DEĞİL, ÜRETİME YATIRIM YAPILALI”

Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki kuruluşlardan en fazla yatırım ödeneği tahsis edilen kuruluşlar 15.1 milyar lira ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 13.5 milyar lira ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 13.1 milyar lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 11 milyar lira ile Milli Eğitim Bakanlığı ve 8.6 milyar lira ile Sağlık Bakanlığı olduğunu belirten Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “ Pandemide altyapı ve olanaklarında eksiklerin sıkça gündeme geldiği sağlık alanındaki yatırımlar yol projelerinin gerisinde kaldı. Sağlık Bakanlığına 2021 yılında 8 milyar 635 milyon TL ödenek ayrıldı. Programa göre 1,41 milyar TL’si dış krediyle sağlanacak olan kaynağın, 7,1 milyar TL’si devam eden projelere harcanacak. Sağlık alanında 1,47 milyar TL yeni projelere ayrıldı. Bu kabul edilemez.” dedi.

Enerji şirketleri memnun ediliyor

Poyraz, Aydın ve çevresinde açılışı yapılan enerji işletmelerinin gereksizliğine değinerek, “Doğalgaz bağımlılığı bahane edilerek enerji yatırımlarına destek sağlanmasının anlamı yok. Türkiye’nin şu an enerji üretim tesislerinin tümü çalışsa 95 bin KW elektrik üretebiliriz. Oysa tüketimimiz en fazla 49 bin KW olduğu için tesisler tam kapasiteyle çalıştırılmıyor. Hatta çalışıyormuş gibi üretilmeyen enerjinin parası şirketlere ödeniyor. Bu gerçek varken yen tesisler kurmak, halkın parasını enerji şirketlerine aktarmak demektir.” dedi.

Ormanlar, tarım alanları yok oluyor

Poyraz, enerji şirketlerine aktarılan paralar dışında ekolojik yıkımın da olduğunu vurgulayarak, “Enerji ve maden işletmeleri nedeniyle tarım arazileri, ormanlar yok oluyor. Bu yaşadığımız iklim değişikliğini de tetikleyen nedenlerdir. Susuzluktan, kuraklıktan dert yanılıyor ama nedenlerini ortadan kaldırma yerine daha fazla ekolojik yıkıma neden olan yatırımlar destekleniyor.” diyerek tepki gösterdi.

Anahtar Kelimeler : EMEP:, “BETONA, DEĞİL, ÜRETİME, YATIRIM, YAPILALI”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız