HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
29 Ocak 2021 Cuma Saat: 11:03

BAŞKAN YARDIMCISI ZEREN ‘’KIRSAL MAHALLE DEĞİŞİKLİĞİ’NDEN ÜNYE’DE FAYDALANMALIDIR.’’

İyi Parti Ünye İlçe Başkanlığı Mahalli İdarelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mimar Servet Zeren Büyükşehir Belediyesi Kanununda Yapılan Kırsal Mahalle değişikliğinden Ünye’nin birçok Mahallesinin faydalanabileceğini belirtti.
BAŞKAN YARDIMCISI ZEREN ‘’KIRSAL MAHALLE DEĞİŞİKLİĞİ’NDEN ÜNYE’DE  FAYDALANMALIDIR.’’

İyi Parti Ünye ilçe binasında yapılan basın açıklamasında ilçe başkanı Feryal Çuhacı, ‘’ Büyükşehir Belediyesi Kanununda Yapılan Kırsal Mahalle  değişikliğinden şuana kadar Ordu ’da  Fatsa, İkizce ve Çamaş olmak üzere 3 belediye faydalandı ve 112 mahalle kırsal mahalle statüsüne geçti. Kırsal mahalle statüsünün avantajları, imkanları bir hayli güzel bizler bu gün bu konuyu Muhtarlar Derneğine gidip Muhtarlarımızla değerlendirdik onları da bilgilendirdik. Konuun ince detaylarını da mahalli idarelerden sorumlu Başkan Yardımcım Mimar Servet Hanım Sizlere Aktaracak.’’ İfadelerini kullandı.

Başkan Çuhacı’nın ardından açıklamada bulunan Mahalli İdarelerden Sorumlu Ünye İlçe Başkan Yardımcısı Mimar Servet Zeren ;  ‘’Yaklaşık 9 yıl önce büyükşehir yasası değiştirilerek köyler mahalleye dönüştürüldü. Bu dönüşümden dolayı özellikle Ordu gibi mahalleye dönüşen kırsalda bulunan ve çoğunluğunun tarım ve hayvancılık işleri ile uğraşılan köylerimizde sorunlar yaşanmış yaşanmaya da devam edilmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak 16 ekim 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanarak önemli bir yasal düzenleme yapıldı .

Bu düzenlemeye göre kırsal mahalle olan yerlerde emlak vergisi kanununa göre alınması gereken emlak vergisinden muaftır.

Bu yerlerde Ticari, Sanai, Ve Turiistlik faaliyetlerde kullanılan Bina, Arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanır.

Belediye gelirleri kanunun uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz .

Kanuna göre alınması gereken diğer vergi  Harç ve harcamalara katılma payları %50 indirimli uygulanır.

Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50’sini konutlar için %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir.

Ordu büyükşehir belediyesinde Fatsa   Çamaş ve İkizce ilçelerinde 112 yerleşim birimi kırsal mahalleye dönüştürülmüştür .

Bu değişiklerde bir cok belediye dahil olmak üzere pek kimsenin haber i olmadı.

Bu kanun değişikliğiyle kırsal mahallerde yaşayan vatandaşlar önemli kaza nımlar elde etmiştir.

Belediyenin gelir kayıplarına uğrama endişesi kırsal mahalleye dönme kararlarının önündeki en büyük engeldir.

Bu kanunun uygulanabilmesi için Sosyo ekonomik durumu şehir merkezliğine uzaklığı , belediye hizmetlerine erişebirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri huşular dikkate alınarak.İlgili ilçe,belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler , kırsal mahalle kabul edileceği belirlenmiştir. ‘’ ifadelerini kullandı.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız