26 Mayıs 2020 Salı Saat: 09:43

ÜNYE’DE BAKKAL BORÇLARINI ÖDEDİLER ÇİFTE BAYRAM YAŞATTILAR

Son aylarda türkiyenin birçok yerinde sıklıkla karşılaştığımız hayırsever vatandaşların, bakkallara borçlu olan ailelerin borçlarını ödemesine bu aralar ünye'de de sıklıkla karşılaşır olduk.
ÜNYE’DE BAKKAL BORÇLARINI ÖDEDİLER ÇİFTE BAYRAM YAŞATTILAR

Ünye’de hayırsever vatandaşlar Bayram öncesi uğradıkları bakallarda veresiye defterindeki borçları sildirdiler.

 Ünye’nin çeşitli mahallelerinde isimlerini açıklamayan hayırsever vatandaşlar veresiye defterindeki borçları ödeyerek borçlulara çifte bayram yaşattı. Ramazan ayı boyunca bazı mahalle bakkallarına giden isimlerini açıklanmayan hayırsever vatandaşlar bütçesi ölçüsünde veresiye defterindeki borçları tek tek ödeyerek sildirdiler.

 Kimin borcunu ödediğini bilmeyen hayırseverler Ramazan Bayramı öncesinde adeta hızır gibi yetişti. Aylardır Ödeme Alamayan Bakkallar Var Hayırsever vatandaşların uğradıkları bazı bakkalların veresiye yazdıran bazı vatandaşlardan aylardır ödeme alamadığı da öğrenilirken böylelikle hem bakkalların veresiye listesi sıfırlandı hem de ekonomik sıkıntı çeken vatandaşların aile ekonomisine katkı sunulmuş oldu. İsimleri açıklanmayan hayırseverlerin 5 ila 15 bin TL’lik veresiye defterlerini tek kalemde ödedikleri öğrenildi. Osmanlı Tarihinde Zimem Geleneği Osmanlı Devleti’nden gelen zimem geleneğinde zengin vatandaşlar, tebdili kıyafet giyerek tanımadıkları bir dükkana girer ve vatandaşın veresiye defterindeki borçlarının tamamını veya bir kısmını öderler,  Zimemin temel amacı ise; varlıklı kişinin kimin borcunu ödediği, borçlu olanın da borcunun kim tarafından ödendiğini bilmemesi üzerine kurulu. Bu geleneğin özellikle hayırların katlanarak arttığı Ramazan ayında gerçekleştirilmesi de gözlenmişti.

Bu haber toplam 934 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız