5 Haziran 2020 Cuma Saat: 12:00

ORÇEV: “GELECEĞİMİZ EKOLOJİK DENGEYE BAĞLI”

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, “Geleceğimizin güvencesi, ekolojik dengenin korunmasından geçer. Yaşanan fırtınaların, sellerin, doluların iklim değişikliğinden kay
ORÇEV: “GELECEĞİMİZ EKOLOJİK DENGEYE BAĞLI”

            ORÇEV Yönetim Kurulunun açıklamasında,” Birleşmiş Milletler 5-16 Haziran 1972 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği Çevre Konferansı’nda 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etti. O tarihten bu güne 5 Haziranlar bir "kutlama" günü değil "mücadele günü-haftası" oldu hep. Dünyaya egemen olan kapitalist sistem ne yazık ki bizlere kutlama yapacak bir doğa bırakmıyor çünkü!

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle tüm kurum ve kuruluşlardan “çevreyi koruma” üzerine açıklamalar olacak. Hatta yıkım ve talan yapanlar da görsellerle kutlama yapacaklar. Bizler biliyoruz ki, bunların tümü günü kurtarmak, göz boyamaktır. Yani gerçekleri göz ardı etmek için algı operasyonu yapmaktır.” vurgusu yapıldı.

            Bir ağaç deyip geçilemez

            ORÇEV açıklamasında ağaç kesiminin olağanlaştırıldığını belirterek, “Özellikle şehir içlerinde ağaç kalmadı. Her yapılan yeni projede birer bire ağaçlar yok edildi. Bir ağacın kesilmesinden ne olacak deniyor, durmuyorlar kesmeye devam ediliyor. Şehirler beton ve plastik yığını oldu. Şehir içlerinde ağaç ve yeşil alan seferberliği yapılmalı. Parklar, bahçeler çoğaltılmalıdır.” çağrısı yapıldı.

            Ordu’da da doğa yok ediliyor

            “Ordu’nun yüzde 90’i yeşil alan diyerek fındık bahçelerini yeşil alan kapsamında gören yöneticiler de oldu. Geleceğimiz için ekolojik denge çok önemli. Dereleriyle, ormanlarıyla, deniziyle yaşam bir bütün. Yaban yaşamı yok eden anlayıştan kurtulmak uzaklaşılmalıdır. Botanik Park yok edildi, müdahale edilmeseydi Yason Burnu bozuluyordu. Taş ocakları, HES’ler, maden işletmelerinin verdiği zararların geri dönüşü yok. Melet Irmağı’nda kilometrelerce kuruyan yerler var. Fatsa ’daki siyanürle altın işletmeciliğinin ormanları yok etmesi, suları kirletmesi bilinen gerçeklik. Taş ocakları nedeniyle yollar, bahçeler, evler kayıyor. İlküvez’deki çöp alanının çevreye verdiği zarar nedeniyle halkın direnişi unutulmadı. Kabadüz’de maden işletmesinin Melet Irmağı’nı kirletmesi devam ediyor, halk isyan ediyor; yetkililer görmüyor, duymuyor. Hatta mezarlıklardaki ağaçları kestiler. Yani talan edilen her karış doğal alanın etkileri olumsuz oluyor.”

            Mücadelemiz sürecek

            “Dernek olarak Ordu ’daki yaşam alanlarının, doğanın, derelerin, ormanların talan ve yağma edilmesine karşı verdiğimiz mücadele devam edecek. Bileşeni olduğumuz Ekoloji Birliği’yle de Türkiye’deki mücadelemiz birleşiyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle biz kez daha vurguluyoruz ki, geleceğimize sahip çıkanın yöntemi doğal yaşamın korunmasından geçer. Bu konuda hukuksal ve meşru mücadelemiz sürecek.” dendi.

Bu haber toplam 91 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız