23 Haziran 2020 Salı Saat: 10:23

ORÇEV: “BELDE EVLER’DE YIKIM NEDEN DURDU?”

Ordu Altınordu İlçesi Kirazlimanı Mahallesinde yapılan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmaya başlayan Belde Evler’in üçüncü bloğunun yıkılmaması dikkat çekti.
ORÇEV: “BELDE EVLER’DE YIKIM NEDEN DURDU?”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Enver Yılmaz döneminde “özel proje alanı” projesiyle yapılaşmada sınırı ortadan kaldırılmıştı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler de “kıyı sınır çizgisi”ne aykırı diye yıkmaya başlamıştı. Ancak üçüncü blok yıkımı gerçekleşmeden yıkım durduruldu. Bu konuda Ordu Çevre Derneği, yıkımın neden durdurulduğunu, üçüncü bloğun yıkılıp yıkılmayacağını öğrenmek için Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yazı gönderdi.

            Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “ Ordu Çevre Derneği olarak Belde Otel’in yıkılıp Belde Evler projesinin uygulanmak istediği ilk günden bu yana engellemeye yönelik çalışmalarımız oldu. O dönem sesimizi duymak istemeyenler vardı. Nisan 2017 yılında Kirazlimanı Mahallesi kahvehanesinde “özel imar planı” değişikliğiyle dev blok evlerin yapılmasının önüne geçmek için toplantılar yaptı k. 09.12.2017 yılında Belde Otel’in yıkılması sonrası Belde Evlerin yapımının yolunu açan “Özel İmar Planı”na yönelik tepkimizi gösterdik. Nisan 2018 yılında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne mahalle halkının dilekçe vermesi sağladık. Basın açıklamalarıyla tepki gösterdik. 11.09.2019 tarihinde Belde Evlerin inşaat konteynerlerinin (işçi barakaları) kıyı kenar kanunu kapsamında kamu arazisinde olduğunu ve yıkılması gerektiğini Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yazdık. Milli Emlak ve Belediye sorumluluktan kaçarak konteynerleri kaldırmadı, kaldırılması için çaba harcamadı.

            Aldıkları kararı uygulasınlar

 Bugün mahkemenin kıyı kenar kanunu gerekçesiyle verdiği kararı ve OBB Meclis kararı ile yapılan imar değişikliği kapsamında yıkım gerçekleşti. Üç blok halinde yapılan Belde Evler’in iki bloğu yıkıldı. Dört katı çıkılmış olan 3. blok yıkılmadı. Kirazlimanı Mahallesi ’nin hatta Ordu ’nun önemli yeşil alanına yeniden kavuşacağına yönelik OBB Meclis kararı var. İmar değişikliği yapıldı. İki blok yıkıldı, 3. blok neden yıkılmıyor? Ordu Çevre Derneği olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne 3. bloğun yıkılıp yıkılmayacağını sorduk.. Belediyeden yanıt bekliyoruz. Verilen yanıta göre gerekirse yasal hakkımızı kullanacağız.

Takip ediyoruz. 3. blok da yıkılmalı, alan yeniden halkın kullanabileceği yeşil alana-piknik alanına dönüştürülmelidir. Bu konuda alınan Meclis kararı uygulanmalıdır.” dedi

Bu haber toplam 110 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ORÇEV:, “BELDE, EVLER’DE, YIKIM, NEDEN, DURDU?”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız