29 Haziran 2020 Pazartesi Saat: 19:28

KENT KONSEYİ DEN ÇAMLIK İÇİN ÖNERİLER

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma başlattığı Ünye’nin değerlerinden olan çamlık ile ilgili Ünye Kent Konseyi başkanı sevindik Diktepe demir öneri ve değerlendirmelerde bulundu.
KENT KONSEYİ DEN ÇAMLIK İÇİN ÖNERİLER

Başkan Diktepe, açıklamalarında,

“Mevcut imar planındaki yapılaşma koşullarının değiştirilmesi, 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı değişikliği yapılması;

 

Mevcut imar planlarında Emsal = 0.50 ve 2 katlı olarak tüm çamlığa yapılaşma koşulu planlanmıştır. 1/1000 ölçekli imar planında bu yapılaşma koşulları durduğu sürece, ileriki yıllarda Çamlık inşaat yapılaşma hakkına açık durumda kalacaktır.

      Bu nedenle Ünye Çamlık’ı yapılaşma baskısından kurtarmak için ve       kamuya açık şekilde kullanılması için,  Günübirlik Tesis Alanı, planlanan alanların  = Ağaçlandırılacak Alan                     ( Korunacak Ağaçlık Alan) - taks = 0 - yençok = 0 olarak planlanması doğru olacaktır.

 

    . Çamlık alanının tüm mülkiyetinin her zaman kamuda kalmasının sağlanmalıdır.

 

. İmar plan notlarına çamlıkla ilgili özel plan notları konulmalı.( Çamlık’la ilgili ileriki tarihlerde yapılabilecek bir imar planı değişikliği talebinde, meclis kararında oyçokluğu ile değil, oybirliği kararı alınmalıdır örneği gibi … )

 

. Güvenlik, sağlık ve itfaiye dışında çamlığın trafiğe kapatılarak, ( sadece ring şeklinde giriş – çıkış olması ) otopark çözümünün karayolu kenarındaki alanda çözülmesi gereklidir.

 

. Tur otobüsleri için ayrılmış, karayolu kenarında otopark alanı oluşturulmalıdır.

 

. Karayolu kenarındaki kaldırım kenarında açık alanda spor yapma aletlerinin kaldırılarak, Çamlık içerisinde kır kahvesi – kafeterya alanı olarak planlanacak alanın batısında veya doğusunda, deniz kenarındaki alanda sayısının arttırılarak yapılması – taşınması sağlanmalıdır.

 

. Yapılacak olan kır kahvesi – kafeterya yapısında ve kent mobilyalarında yöresel ahşap, taş ve katlanabilir-sürgülü cam malzemelerin kullanılması sağlanmalıdır.

 

. Çamlık içindeki çocuk oyun gruplarının, çeşmelerin, oturma gruplarının sayısının arttırılması, temizliğinin daha da dikkat edilmesi sağlanmalıdır.

 

. Çamlık içindeki rekreaktif amaçlı tüm alanlara engelli ulaşımının sağlanması sağlanmalıdır.

 

 . Denize ailece rahat girilmesi için plaj kısmında gerekli duş, kabin, wc düzenlenmesi yapılması sağlanmalıdır.

 

 . Mevcut ağaçların korunması veya rehabilite edilmesi için Ünye Orman İşletme Müdürlüğü ve ağaç uzmanı Orhun Güven başkanlığında çalışma başlatılması sağlanmalıdır.

 

 . Çamlık’ın gece de modern ışıklandırmasının sağlanması, güvenlik önlemlerinin arttırılması gerekmektedir.

 

 . Çamlık alanında yapılacak olan kafeterya – kır kahvesi yapısının kamu elinde kalması ve kamu elinde işletilmesi sağlanmalıdır

 

 . Karayolu kenarında otopark içinde ve kır kahvesi -kafeterya yanında Ünye yerel ürünlerinin satılacağı büfe - büfeler konulması sağlanmalıdır.

 

 . Turizmde farklılık yaratmak için, at çiftliğinden getirilebilecek  atların hem gezi amaçlı hem de güvenlik amaçlı (atlı turizm zabıtası ) Çamlık içinde gezdirilmesi sağlanmalıdır.

 

 . Çamlık içerisinde kafeterya içinde veya kafeterya yanındaki bölgede, ahşap malzemeden otantik tasarımlı butik bir kütüphanenin kurulması sağlanmalıdır.

 

 . Çamlık’ın Ünye ’nin büyük bir değeri ve Ünye linin Çamlıkla ilgili hassasiyetinden dolayı, hazırlanan ve devamında yapılacak diğer imalatların Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Kent Konseyi ile birlikte sürdürülmesi konusundaki talebimizin dikkate alınarak değerlendirilmelidir.”

Bu haber toplam 106 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : KENT, KONSEYİ, DEN, ÇAMLIK, İÇİN, ÖNERİLER

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız