20 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 11:07

ÜNYE KENT KONSEYİ, ‘’ÇAMLIK, TİCARİ BİR ALAN YA DA RANT KAYNAĞI OLMAMALIDIR.’’

Ordu büyükşehir belediyesinin ünye çamlık için uygulamayı düşündüğü fakat detaylarını paylaşmadığı yap işlet devret modeline ünye kent konseyinden tepki.
ÜNYE KENT KONSEYİ, ‘’ÇAMLIK, TİCARİ BİR ALAN YA DA RANT KAYNAĞI OLMAMALIDIR.’’

 Kent konseyi başkanı Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR'in konuya ilişkin yaptı ğı açıklamada, ‘’ Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hilmi GÜLER’in Ünye Kent Gazetesi’nde çıkan demecinin ardından kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada çıkan tartışmalara istinaden, daha önce Ordu Büyükşehir Belediyesi ile de paylaştığımız düşüncelerimizi ve bu konudaki duruşumuzu yeniden anımsatmak isteriz.

       Kent Konseyi, şehrin gerek en geniş katılımlı ve tabanlı oluşumu niteliğiyle gerekse yapısı itibariyle Ünye lilerin konuyla ilgili tüm hassasiyetini doğal olarak paylaşmakta ve hissetmektedir. Çamlık, kent halkının yürüyüş yaptı ğı, spor yaptı ğı, piknik yaptı ğı, yani nefes aldığı; tüm toplum kesimlerinin eşit olarak yararlandığı bir kent korusu olmasının yanında Ünye lilerin anılarını yaşattıkları, geçmişleri ile bağ kurabildikleri ender kalan müşterek alanlardan biridir.

       Ünye Çamlık denildiğinde birçok insanın aklına ilk gelen, şehirle özdeşleşmiş bir yerdir.

       Yakın geçmişte yapılan bir imar planı değişikliği Çamlık’ın neredeyse tümünün imha edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Ve yine yakın geçmişte tüm Ünye lilerin karşı çıktığı ve engellediği yoğun yapılaştırma girişimini anımsatmaktadır. Bu durum Ünye kamuoyunun Çamlık konusundaki duyarlılığını arttırmaktadır.

       Yukarıda da belirtildiği üzere Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne de sunduğumuz görüşlerimizi değerli hemşerilerimizle bir kez daha paylaşmak isteriz;

1. Öncelikle ve ivedilikle mevcut imar planı değiştirilmelidir.

2. Çamlık, tüm Ünye lilerin kullanımına açık ve ücretsiz yararlanmalarına uygun olmalıdır.

3. Ağaçlar korunmalı, bakımı yapılmalıdır.

4. Güvenlik duygusunu sağlamanın ötesine geçmeyen abartısız renk ve şiddette aydınlatılmalıdır.

5. Eski lokanta ve motel olan bölümde, günü birlik tesisi alanı için emsal E=0.10 veya E=0.15 ve kat yüksekliği  3,5 metre olan tek katlı kır lokantası veya çay bahçesi yapılmalıdır.

6. Küçük bir mescit ve tuvalet olmalıdır.

7. Mezarların bakımı yapılmalı ve korunmalıdır.

8. Birkaç noktada içme suyu çeşmesi yer almalıdır.

9. Otopark, halihazırda yol kenarında yer alan bölümde ve mevcut spor aletlerinin olduğu yeri de içine alacak biçimde genişletilmeli; Çamlık içine araç girişi olmamalıdır.

10. Kıyıda insanların denize girişi olanaklı hale getirilmelidir.

11. Çamlık, ticari bir alan ya da rant kaynağı olmamalıdır. Özetle; Çamlık, kent halkının nefes aldığı, denize girebildiği, temiz, bakımlı, güvenli bir kent korusu olmalıdır.

       Kent Konseyi ayrıca, Ünye otobüs terminalinden başlayan ve ilçemizin en gözde dış mekanı olan ve yıllardır piknik alanı olarak kullanılan Çamlık’a kadar olan sahil şeridi boyunca yapımına başlanan Bisiklet Yolu projesinin uzun ve doğal görünümüyle ilçemizin turizm tabanlı gelişimine katkıda bulunan sahilimize zarar vereceği endişesini kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yürütme Kurulumuz, yerel halkın günlük yaşamını fevkalade yakından ilgilendiren projenin detaylarının  paylaşılmasını talep etmektedir.

       Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan Çamlık ve Bisiklet Yolu projeleri ile ilgili olumlu ve olumsuz görüşlerini kamuoyu ile paylaşmayı katılımcı demokrasinin gereği ve yerelde karar alma mekanizmasına katkıda bulunmak olarak değerlendirmektedir. ‘’ ifadelerini kuıllandı.

Bu haber toplam 115 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız