20 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 14:41

YEŞİL YOL ÇALIŞMASI DURMALI

Ordu Çevre Derneği, Danıştay’ın yeşil yolu durdurma kararını Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ve DOKAP’a iletti.
YEŞİL YOL ÇALIŞMASI DURMALI

Samsun’dan Artvin’e kadar yaylaları birbirine bağlama adıyla yapılmaya başlanan yeşil yol çalışması sırasında yaylalarına sahip çıkanların tepkilerini dikkate almayanlara Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından “dur” denildiğini ifade eden Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Danıştay’ın kararı geç de olsa yaylaların, ormanların bozulmasını engelleyen bir karar oldu. Bu karar elimize geçer geçmez Ordu ’daki yeşil yolu yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ve projenin sahibi olan DOKAP’a çalışmaları durdurmaları için uyarı yazımızı verdik. Bundan sonra çalışmalar devam ederse mahkeme kararını uygulamadıkları için suç işlemiş olurlar.” dedi.

 

Yaylalar kurtuldu

            Yaylaları birbirine bağlama adıyla yapılan çalışmalar sırasında zarar verildiğini vurgulayan Gönül, “Yayla adı üzerinde, doğal kalması gerekir. Yaylaları birbirine bağlama projesi betonlaşmayı hızlandıracak; maden ve enerji çalışmalarının altyapısı olacaktı. Turizm diyerek doğal yaşam yok edilecekti. Dilekçemizi verdik. Bundan sonra yeşil yol güzargahı üzerindeki her çalışma suç teşkil eder.” dedi.

 

            Dilekçeler çoğalacak

            ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “Danıştay’ın verdiği kararı Samsun’dan Artvin’e kadar tüm illerde yeşil yol yapanlara ve DOKAP’a ulaştırılmasına özen gösterilecek. Çünkü dilekçe verilmezse kararı uygulamayabiliyorlar. Kararın uygulanması için bizlere de görev düşüyor. Ekoloji Birliği bileşenleri bunun takipçisi olacaktır.” dedi.

 

            Sadece adı yeşil

            Özbucak değerlendirmesini sürdürerek, “Yola yeşil adının verilmesi algı operasyonudur. Yeşili yok eden projenin adı ancak “kara” olur. Projenin asıl amacının yaylalara halkın kullanımı için yol yapmak değil. İyi biliyoruz ki, HES’ler, maden işletmeciliği, taş ocakları gibi çalışmalarının yollarını yapmaktalar. Yeşil yol projesi, yer üstünü yok ederek yer altını şirketlere pazarlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle Danıştay’ın kararının uygulanması için takipçisi olacağız.” dedi.

 

Bu haber toplam 172 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : YEŞİL, YOL, ÇALIŞMASI, DURMALI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız