6 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 13:03

BAŞKAN SOBİ’’YASON BURNUNDAKİ HATA DİĞER TURİZM DESTİNASYONLARIMIZDA YAPILMASIN.’’

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği ( ÜNTİD )Başkanı Adnan SOBİ Yason Burnundaki Doğal Güzelliğin Bozulması Konusundaki Hataya Dikkat Çekerek Yason Burnundaki Hata Diğer Turizm Destinasyonlarımızda Yapılmaması Konusunda Uyarılarda Bulund
BAŞKAN SOBİ’’YASON BURNUNDAKİ HATA DİĞER TURİZM DESTİNASYONLARIMIZDA YAPILMASIN.’’

Başkan sobi yaptı ğı açıklamada ‘’Seyir Terası yer seçimi, Boztepe, Hoynat Adası Projesi ve Alternatif Turizm Desyinasyonlarımız...

       Öncelikle şu bilinmelidir ki, kentlerin turizmsel yatırımlarının ve hizmet alt yapılarının yapılmasında mihenk taşı olması gereken şey; SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM İÇİN, DOĞAL HALİ İLE TURİZMSEL DESTİNASYON olan sahalara yapılacak olan alt yapı ve hizmet sahaları hariç hiçbir Artı eklentinin yapılmamasıdır. Yapılacak olan her eklenti geçici bir cazibe oluşturur ve kısa zaman içerisindeki sahanın kirlenmesini ve öz çekim gücünü kaybetmesine neden olur.

       Son zamanlarda Ordu Büyükşehir Belediyemizin İlimizin doğal destinasyonlarında ve vitrinsel çekim alanlarında yaptı ğı çalışmalara baktığımızda hayati yanlışlıkların yapıldığını görüyoruz.

          Turizmci gözüyle yanlış olduğunu düşündüğümüz sahalardaki dokunuşlara kısaca değinmek istiyorum.

          BOZTEPE, sadece Ordu İlimizin değil, Karadeniz Bölgesinin Doğal Seyir Terası olarak tercih edilen en önemli turizm destinasyonlarımızdandır. Son yapılan hizmet alt yapısı, araç trafiğine kapatılması ve hediyelik eşya satış yerlerinin doğru konumlandırılması ile arzu edilen konuma gelmiştir. Ancak, yapılan AÇIKLAMALARDA SEYİR TERASI yapılacağının söylenmesi yapılan hayati hizmetleri gölgelemiştir.  Kaldı ki, yapılması düşünülen seyir Terası için doğal dokusunu gölgeleyecektir. Seyir Terasının , alternatif cazibe alanları oluşturmak, turizmi renklendirmek ve ilimize gelecek olan misafirlerimizin daha uzun süre kalmalarını sağlamak, farklı destinasyonlar oluşturmak amacıyla, YOROZ KENT ORMANI, Fatsa ve Ünye İlçelerimizde bulunan Tarihi, doğal değerleri içerisinde barındıran destinasyonlara sahip olan, Fatsa ÇINGIRT KALESİ ve Ünye KIZILKAYA Bölgesine yapılması  hem alternatif Turizmin gelişmesini sağlayacak hemde Turizm hareketliliğinin ilin tamamına yayılımı sağlanacaktır.

     HOYNAT ADASI, üzerinde barındığı Tepeli Karabatakları ile Ülkemizin önemli ve nadide yerlerindendir. Ordu Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu otopark, seyir noktası ve yol üzerindeki hizmet alt yapısı çok doğru ve yerinde bir hizmettir. Ancak, denize ulaşımın sağlanıp, insanların denize girmesine müsaade edilecek olması son derece yanlıştır. Dolayısıyla denize inişin acilen iptal edilmesi gerekir. Kaldı ki yaban hayatı uzaktan gözlemlenen, yakın temas halinde yaban hayatının yok olmasına veya taşınmasına neden olur. Denize ulaşım ve denizin kullanımı düşünülmemesi gerekirdi. Yaklaşık 1km. yakınındaki ÇAKA BEYAZ KUM PLAJI bulunurken, denize inilmesinin engellenmesi, denizden tekne ve benzeri araçların da adaya yaklaşımını engellemek amacıyla mesafe dubalarının koyulması gerekmektedir.

AYANİKOLA ADASI(ÜNYE), tarihi dokusu, küçük koyları ve yapılacak olan taş yolu ile tam bir turizmsel destinasyon alanı olan bölge çok fazla dokunmadan küçük dokunuşlarla İlimizin ve bölgemizin çekim noktası olabilecek bir alan.

          İlimizin doğru dokunulduğunda sürdürülebilir ve dokusunun korunarak turizmin renklenmesine ciddi katkılar sunacak daha bir çok alanlarımız mevcuttur.

Ordu Büyükşehir Belediyemizin dikkatine sunarız’’. İfadelerini kullandı.

 

Bu haber toplam 110 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız