HABER ARAMA
ACARA REKLAM
SON DAKİKA HABERLER
14 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 17:53

KARADENİZ’İN İLK RESMİ SU ALTI ARKEOLOJİ ÇALIŞMASI ÜNYE’DE BAŞLADI.

Ünye’de geçtiğimiz yıl deniz altında tarihi olduğu düşünülen yapılar için sualtı arkeoloğu ünye’ye gelerek araştırmalarına başladı.
KARADENİZ’İN İLK RESMİ SU ALTI ARKEOLOJİ ÇALIŞMASI ÜNYE’DE BAŞLADI.

Ünye sahilinde  deniz altında kalıntıların fark edilmesi üzerine Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkıları ile Kalıntıların tarihi boyutunu incelemek üzere Ünye ’ye gelen Türkiye Sualtı Arkeolojisi Bodrum Müzesi Müdürlüğü’nden Sualtı Arkeoloğu getirildi.

''KARADENİZ’DE YAPILAN İLK RESMİ ARAŞTIRMADIR''

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, araştırmayla ilgili yaptı ğı açıklamada, “Geçen yıl keşfetmiş olduğumuz kalıntılarla ilgili resmi yazıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müze bildirdik. Kalıntıların araştırılmasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye’de tek olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nden Sualtı Arkeoloğu gönderdi. Kalıntıyı denizden inceleyerek araştırma yapıyor. İnceleme sonrası alınan numunelerle birlikte çekilen fotoğraar ve videoların ardından bir rapor hazırlanacak. Bu Ünye ve bölgemiz için önemli bir gelişme. Şuan yapılan araştırma Karadeniz bölgesinde resmi olarak ilk araştırmadır.

Sualtı arkeologları tarafından böyle bir çalışmanın Ünye ’de yapılıyor olması sevindiricidir. Ünye Turizminin korunması ve geliştirilmesi adına çok ciddi  bir çalışmadır” dedi. “Bulgular Bir Yapının Temelini Gösteriyor” Denizde bulunan kalıntının hangi döneme ait olduğu ve ne için kullanıldığına ilişkin ise Başkan Sobi, “Geçen yıl yaptı ğımız tespit ve bulgular bir yapının temeli olduğunu gösteriyordu. Biz de bunu bilgi ve fotoğraarla bakanlığımıza ilettik. Bakanlığımızın öngörüsü ve kabulü ile birlikte araştırma çalışması başlatıldı. Kalıntının tam olarak ne olduğu Sualtı arkeoloğu tarafından yapılacak araştırma ile belli olacak” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 318 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız