HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
27 Eylül 2019 Cuma Saat: 21:13

ÇEVRECİ BİLSEM’DEN ATIK YAĞLARDAN BULAŞIK DETERJANI PROJESİ

ÇEVRECİ BİLSEM’DEN  ATIK YAĞLARDAN BULAŞIK DETERJANI PROJESİ ‘’Mehmet Hilmi Güler Bilim Ve Sanat Merkezi ‘’ Öğrencileri Arzen Karaman Ve Nazlı Belemir Öztürk, Öğretmenleri Ebru Karadağ, Uzman Rehber Eşliğinde  Hazırlamış O
ÇEVRECİ BİLSEM’DEN  ATIK YAĞLARDAN BULAŞIK DETERJANI PROJESİ

ÇEVRECİ BİLSEM’DEN  ATIK YAĞLARDAN BULAŞIK DETERJANI PROJESİ

’Mehmet Hilmi Güler Bilim Ve Sanat Merkezi ‘’ Öğrencileri Arzen Karaman Ve Nazlı Belemir Öztürk, Öğretmenleri Ebru Karadağ, Uzman Rehber Eşliğinde  Hazırlamış Oldukları “Bitkisel Atık Yağlardan Bulaşık Deterjanı Yapımı” İsimli Projeleri İle Teknofest, İnsanlık Yararına Teknoloji Alanı Çevre Kategorisindederece Alarak  Türkiye İkincisi Oldu.

Teknofest’e  Mehmet Hilmi Güler Bilim Ve Sanat Merkezi Damga Vurdu. 10 Projeyle Teknofest’e Katılan  Mehmet Hilmi Güler Bilim Ve Sanat Merkezi, Aldığı Derece  Sadece Türkiye İkinciliği Değil İki Tane Dördüncülük,  İki Tane Beşincilik Ve Bir Tane De Altıncılık Elde Ederek Teknofest’e Damga Vurdu.

Atık Yağlardan Çevreci Bir Bulaşık Deterjanı Elde Ettiklerini Belirten Öğrenciler Arzen Kahraman Ve Nazlı Belemir Öztürk, Açıklamalarında  “Basit Bir Çevre Sorunu Gibi Görünse De Ev Ve İş Yerlerinde Kullanıldıktan Sonra Atık Olarak Nitelendirilen Bitkisel Atık Yağlar Ekosistemimiz İçin Oldukça Zararlıdır. Bizde Projemizi Tam Olarak Buraya Odakladık. Bitkisel Atık Yağları Geri Dönüştürerek Sıvı Bulaşık Deterjanı Elde Ettik.  Atık Yağları Bulaşık Deterjanına Dönüştürdükten Sonra Piyasadakilerle Karşılaştırmak Adına Bazı Analiz Çalışmaları Yaptı k. Yaptı ğımız Analizler Ve Çalışmalarımız Sonucunda Bizim Deterjanımızın Daha Fazla Köpürdüğünü, Soğuk Ve Sıcak Suda Yağı Çok Daha Kolay Çözdüğünü, Ph’ının Çok Daha Nötr Olduğunu Tespit Ettik. Böylece Çevreci Bir Bulaşık Deterjanı Elde Etmiş Olduk. Yaptı ğımız Bu  Çalışmayla Ev Ve Ülke Ekonomimize De Katkı Sağlamış Oluyoruz” Diye Açıklamada Bulundular.

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız