HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
21 Aralık 2019 Cumartesi Saat: 11:29

ANTARKTİKA’DA BİLİM ÜSSÜ KURUYORUZ

ANTARKTİKA’DA BİLİM ÜSSÜ KURUYORUZ Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen Tübitak Bilim Söyleşileri etkinliğine katılan Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ersan BAŞAR,
ANTARKTİKA’DA BİLİM ÜSSÜ KURUYORUZ

ANTARKTİKA’DA BİLİM ÜSSÜ KURUYORUZ

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen Tübitak Bilim Söyleşileri etkinliğine katılan Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ersan BAŞAR, ülkemiz bilim insanlarının Türkiye adına Antarktika Kıtasında bilim üssü kurma çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

ORDU – Bilim insanları ile ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerini buluşturmayı amaçlayan Tübitak Bilim Söyleşileri kapsamında Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ersan BAŞAR, “Antarktika’da Neyi Arıyoruz” Bilim Üssü Kurma Çalışmaları konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Perşembe İmam Hatip Ortaokulu ve Ünye Şehit Taner Kart Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerinin yoğun katılımı ile Okul konferans salonunda gerçekleştirilen söyleşide konuşan Prof.Dr. Ersan BAŞAR, Antarktika kıtası ve bu kıtanın zengin ekosistemi ile bilgi vererek söze başladı. Ardından kıtada bir çok ülkenin yaptı ğı bilimsel çalışmaların önemi üzerinde durdu.

2018 yılında kurulan Antarktika’daki ilk geçici bilim üssünün liderliğini yapan BAŞAR, ülkemiz bilim insanlarının da Ulusal Antarktika Projesi TAE kapsamında son 3 yıldır kıtada araştırmalar yaptı ğını söyledi. Ayrıca 2019 yılında Kuzey Kutbuna yapılan ilk ulusal Türk Seferi TASE-I’e de katılarak bilimsel çalışmalar yürüttüğünü ifade eden BAŞAR, yakın zamanda dördüncü Türk bilim insanı grubunun Antarktika’daki geçici bilim üssünde çalışmalara katılacağını söyledi.

Ülkemizin kıtada kalıcı bir bilim üssüne sahip olarak, kıta üzerinde söz hakkı olan 30.ülke olmayı hedeflediğinin üzerinde duran BAŞAR, çalışmaların Cumhurbaşkanımız himayesinde gerçekleştiğini belirtti.

Söyleşinin sonunda BAŞAR, katılımcı öğretmen ve öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Anahtar Kelimeler : ANTARKTİKA’DA, BİLİM, ÜSSÜ, KURUYORUZ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız