HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
6 Ocak 2020 Pazartesi Saat: 14:24

Merakla Beklenen Ünye Kitap Fuarı Açıldı.

Merakla Beklenen Ünye Kitap Fuarı Açıldı.
Merakla Beklenen Ünye Kitap Fuarı Açıldı.

Merakla Beklenen Ünye Kitap Fuarı Açıldı.

 

Ünye’de okuma alışkanlığının özendirilmesi ve yazar-okur buluşmasının amaçlayan Ünye 1. Kitap fuarı bugün düzenlenen programla açıldı.

 

Ünye Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen fuara çok sayıda kitap evi de katılarak destek verdi. 06-12 Ocak tarihleri arasında Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilecek olan kitap fuarına aynı zamanda çok sayıda yazarda katılım sağladı.

Bir hafta boyunca sürecek fuar boyunca ziyaretçiler hem kitaplarla hem de yazarlarıyla bir araya gelmiş olacak.

-Çok sayıda etkinlik gerçekleştirilecek-

Yazar-okur buluşması, imza ve söyleşi günleri, tiyatro gösterisi ve müzik şöleni gibi etkinliklerin yer alacağı Ünye 1.Kitap Fuarı’nda yazarlar Sunay Akın, Sinan Yağmur, Yusuf Asal, Koray Varol, Şermin Yaşar, Mehmet Solmaz, Okay Tiryakioğlu, İrfan Gürkan Çelebi ve Oğuz Saygın okurlarla buluşacak.

Kitap Fuarı’nın açılışı bugün Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Açılışa, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , siyasi parti ilçe başkanları, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

-“Okuyan toplum daima yükselir”-

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, törende yaptı ğı konuşmada, “Kitap okuma bilincine sahip bireylerden oluşan toplumların yaşamın her alanında yükselen bir grafiği vardır.” dedi.

-“Son 10 yılda Türkiye’de okuma oranında artış yaşanmaktadır”-

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , Kitap Fuarının açılışında yaptı ğı konuşmada, kitapların geçmişimizi bugüne, bugünü geleceğimize taşıyan en önemli kaynaklar olduğunu söyledi. Ünye ’de okuma alışkanlığının kaza ndırılması için böylesi özel bir etkinliğe imza attıklarını kaydeden Başkan Tavlı , “İlk emri oku olan bir dinin mensupları olarak, kitapları hayatımın en orta noktasında tutmamız gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Araştırmacıların 2008- 2019 yılları arasında yaptı ğı araştırmaya göre şöyle bir sonuç ortaya çıkmaktadır; Bugün Batı Avrupa, sosyal yönü gelişen, aynı zamanda sosyal medyanın yanı sıra görselliğin öne çıktığı bir süreçte görselliği öne çıkarmış ve okuma oranlarında biraz geriye düşmüştür. Bizde ise sosyal medya ile birlikte, görselliğin yanı sıra okuma oranlarında yükselme yaşanmış durumdadır. Bu gelecek için umut verici bir durumdur.” diye konuştu  

-“Ebeveynler çocuklarına örnek olmalı”-

Kitap okuma alışkanlığında ailenin büyük önemi olduğuna vurgu yapan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , çocuklarımızı kitap okumaya teşvik ederken, ailelerinde bu alışkanlığı edinmesi ve çocuklarına rol model olması gerektiğini söyledi.

-“Kitap medeniyetin göstergesidir”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise konuşmasında kitapların medeniyetin göstergesi ve oluşumunda en temel kaynak olduğunu dile getirerek, “Günümüzde sanal dünyanın gelişmesine koşul olarak bazı yazılı basın vasıtalarının sayısında ve yaygınlığında azalmalar görülmektedir. Gazete ve dergi sayılarında kısmen azalmalar yaşansa da altı çizilmesi gereken bir husus var ki kitap basım sayılarında ve okuma oranlarında dünyada o klasik sistem halen devam etmektedir. Ve şu görülüyor ki; İnsanlar kitap okumayı sadece bilgi edinme vasıtası olarak değil, kültürel, sosyal, psikolojik ve bireysel gelişim etkinliği olarak kullanmaktadır.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol Ünye 1’nci Kitap Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Fuar 06-12 Ocak tarihleri arasında sabah 09.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında kitapseverlerin ziyaretine açık olacak.

Anahtar Kelimeler : Merakla, Beklenen, Ünye, Kitap, Fuarı, Açıldı.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER AJANSI - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız